Riječ uredništva
Iz Konfucijevih riječi i nakon toliko stoljeća izbijaju svevremena aktualnost i praktičnost duboko proživljenih iskustava. Možda je njegova najveća snaga, kao i kod mnogih mudraca i filozofa, upravo univerzalnost i pristupačnost kojima pronalazi put do samog središta čovjekova bića, onog u kojem nepogrešivo prepoznaje najuzvišenije snage u sebi i u drugima.
Konfucijev ideal je čovjek plemenitog karaktera koji nije savršen, ali neumorno nastoji učiniti boljim sebe i sve oko sebe, koji predano uči i radi na dobrobit svima. Plemenitost je za Konfucija “ljubav prema drugima” i nije samo jedna vrlina nego suživot više vrlina, a ističe uljudnost, velikodušnost, pouzdanost, ustrajnost i ljubaznost. Ove vrline čovjek ostvaruje uspostavljajući skladne odnose s drugima prema zajedničkom cilju općeg dobra. Zato je plemenit čovjek “prvi kad se treba prihvatiti teškog posla, a zadnji kad treba misliti na nagradu”, uvijek primjer onoga što dolikuje čovjeku, nesebičan u izvršavanju dužnosti, ustrajan u ispravljanju sebe, pažljiv prema slabima, a čvrst prema sebi, nepokolebljiv u dobroti i traženju vrijednih uzora… Konfucijev ideal utkan je u plemeniti put ispravnosti koji neumorno utiru veliki mudraci različitih epoha i kultura.
Sadržaj
Ispravno djelovanje
Pokretači ljudskog djelovanja vrlo su složeni pa često i ono naizgled ispravno djelovanje prati podsvjestan motiv vlastitog zadovoljstva. Ono što određuje ispravnost djelovanja je motiv. Uistinu ispravno djelovanje je samo ono koje je lišeno želje za osobnom koristi ili užitkom, usmjereno na dobrobit drugoga i društva u cjelini. To je izraz pročišćene čovjekove nutrine iz koje izbija snaga volje. Takvo nas djelovanje dovodi u vezu sa svrhom i smislom svega postojanja.
Osobna odgovornost
Nedostatak odgovornosti za svoja djela jedna je od mnogih bolesti modernog društva. Odgovornost zahtijeva savjesno i valjano obavljanje dužnosti, svjesni napor, dok naše doba veliča lagodu i užitak. Širenjem kulture žrtve hrane se pasivnost i neodgovornost pod izlikom da se ništa ne može promijeniti. Odgovornost je znak zrelosti, probuđene duše koja osjeća povezanost sa svime oko sebe te se osjeća pozvanom učiniti ovaj svijet boljim mjestom za život.
Konfucije – filozof, vođa, građanin
Učenje velikog kineskog mudraca Konfucija bavi se onim što je ispravno i prikladno, u skladu s načelom društvenog reda zasnovanog na prirodnom, univerzalnom zakonu. Osobiti je naglasak stavljao na usavršavanje karaktera, vladanja i čistoću srca. Njegov ideal je plemeniti čovjek koji svoje dužnosti obavlja nesebično i predano na dobrobit zajednice. Konfucijevo učenje i danas može poslužiti kao inspiracija za toliko potrebnu obnovu čovjeka i društva.
Konfucije – O plemenitom čovjeku
Svakodnevno svjedočimo urušavanju ljudskih vrijednosti i pitamo se kako to zaustaviti. Konfucijev Put plemenitog čovjeka jedan je od mogućih odgovora. On se sastoji u izgradnji vlastitog karaktera, a plemenitost karaktera se potvrđuje našom sposobnosti izgradnje suživota s drugima. Konfucijev plemeniti čovjek nije savršen čovjek, ali je neumoran u nastojanju da oplemeni vlastitu ljudsku prirodu. Tako ispunjavamo zahtjev koji život postavlja pred nas – biti čovjek.
Znanost i tehnologija u staroj Kini
Stav europskih kolonizatora da dosezi bijelog čovjeka predstavljaju sam civilizacijski vrhunac doveo je do negiranja postojanja znanosti i tehnologije i u staroj Kini. Paradoksalno je da su upravo zahvaljujući kineskom izumu, kompasu, europski pomorci oplovili svijet i ustanovili kolonije. Također, svoj nagli tehnološki razvoj posljednjih stoljeća Europa zahvaljuje upravo izumima kojima je Kina zadužila svijet.
Misterij kulture Sanxingdui
O drevnoj kulturi po nalazištu nazvanoj Sanxingdui nema spomena u kineskim povijesnim zapisima. Tim više su njezine fascinantne figure i predmeti od bronce pobudile golemo zanimanje stručne i opće javnosti. Ostaci te nepoznate kulture predstavljeni na izložbama u svim svjetskim metropolama opisivani su kao tajanstveni, veličanstveni, jedinstveni.