Pismo i jezik Hetita
Hetitski je jedan od najstarijih indoeuropskih jezika. Bio je u upotrebi otprilike od 1600. - 1100. g. pr.Kr, a onda je potpuno pao u zaborav. Tek će otkriće hetitske prijestolnice u srcu Anatolije početkom XIX. st. dovesti do otkrića hetitskog pisma. Češki semitolog i lingvist Bedrich Hrozny nepobitno je dokazao da hetitski pripada indoeuropskim jezicima.
Mircea Eliade – nostalgija za izvorima
Mircea Eliade, povjesničar religija i antropolog rumunjskog podrijetla, smatra da čovjeku modernog doba, opterećenom jednodimenzionalnim shvaćanjem čovjeka i svijeta, treba pružiti obnovljenu i višedimenzionalnu sliku svijeta u kojem čovjek ima pravo na mnogo više od pukog preživljavanja.
Ishi – posljednji Yahi Indijanac
Kad se 1908. godine ispred jedne grupe radnika elektrifikacijske tvrtke pojavio goli Indijanac, radnici nisu znali da se pred njima nalazi posljednji Yahi Indijanac.
Amerikanci kamenog doba
Dugo se vjerovalo da je američki kontinent bio nenaseljen sve dok azijska i sibirska plemena nisu prešla Beringov tjesnac. Genetske analize međutim pokazuju da su azijska plemena u svojoj novoj postojbini već zatekla različite kulture.
Ainui – prastanovnici Japana
Otvaranjem Japana svijetu 1853. godine prekinuta je njegova višestoljetna izolacija i započelo je duboko i sveobuhvatno zanimanje Zapada za japansku povijest i kulturu. Najveće zanimanje zapadnih istraživača izazvali su Ainui jer su bili geografski, kulturno, lingvistički i rasno posve izolirana skupina.
Inicijacija kod Aboridžina
Aboridžini vjeruju da u čovjekovom životu postoje trenuci kada on simbolički umire za jedno životno razdoblje, da bi se rodio u novom. Prijelaz iz jednog u drugo razdoblje prate posebne inicijacijske ceremonije. Svaki dječak mora proći inicijaciju kako bi bio primljen u društvo muškaraca.
Nepoznata Amazona – Terra preta
Prvi opisi Španjolaca koji su u potrazi za El Doradom došli na područje amazonskog grada Manausa 1542. godine opisuju brojno […]
Laboratoriji Moraya
O Majko naša Zemljo, o Oče naš Nebo,
Vaša djeca smo mi, i umornih leđa
Donosimo vam darove koje volite.
Tad istkajte nam […]
Chilkat tkanje
Tlingiti, Indijanci jugoistočne obale Aljaske, tradicionalno ribolovci, lovci i sakupljači plodova, razvili su jedinstvenu vrstu tkanja poznatu kao chilkat tkanje. […]
Skitski kraljevski kurgani
Arheološka istraživanja pokrenuta posljednjih desetljeća u samom srcu Azije, u Tuvi u južnom Sibiru, donijela su senzacionalna otkrića. Tamo je […]
Bhimbetka – špiljska Indija
U središnjem dijelu Indije, u pokrajini Madhya Pradesh, postoje špilje koje čuvaju najveću zbirku pre-thistorijske umjetnosti na tlu Indije. Špilje […]
Zaboravljeno kraljevstvo na krovu svijeta
Skrivena visoko u nepalskim Himalajama, na granici s Tibetom, smjestila se kraljevina Lo. Zbog svoje zemljopisne izoliranosti te do sredine prošlog stoljeća zabranjenog pristupa strancima, u njemu se do danas očuvala tradicionalna tibetanska kultura koja na Tibetu nestaje.