Starohrvatske sakralne građevine
Starohrvatska sakralna arhitektura plod je prožimanja slavenske kulture s antičkim naslijeđem, uz bizantske i franačke tragove. U graditeljskom smislu starohrvatske crkvice karakterizira mnoštvo nepravilnosti što se prvotno pripisivalo nespretnosti graditelja. Istraživanja su pokazala da su te nepravilnosti samo prividne jer su u tim kamenim zdanjima zapisani položaji Sunca na ekvinocijske i solsticijske dane. Tako su te crkvice svojevrsni kalendari koji su usklađivali ritam djelovanja čovjeka s ritmom prirode.
Jurjevski običaji
Narodni običaji i svetkovine održavali su iskonsku povezanost tradicionalnog čovjeka s prirodom. Jedan od takvih običaja bilo je i Jurjevo koje se slavi kao proljetna svečanost. Kršćanski Juraj ili predkršćanski Gerovit najčešće je predstavljan kao mladi junak koji se bori na konju i ubija demona-zmaja, kao što u prirodi nastupajuće proljeće svladava zimu. Slaveći buđenje prirode i novog ciklusa života jurjaši i ladarice bi pjevajući i plešući obilazili sela darujući svaku kuću zelenom granom.
Katarina Zrinski
Ana Katarina Zrinski iz znamenite loze Frankopana zapamćena je kao odlučna i prodorna žena s osjećajem za pravdu i stoga omiljena. Posebno se angažirala oko promicanja pismenosti i čitanja. Bila je dobro upućena i u društveno-politička zbivanja i zajedno sa suprugom Nikolom Zrinskim donosila je političke odluke. Nakon pogubljenja supruga i brata završila je u samostanu gdje je napisala zbirku poezije koja ju je obilježila kao našu najveću pjesnikinju XVII. stoljeća.
Mila Gojsalić – Poljička heroina
Poljička legenda kaže da je Mila iz roda Gojsalića poput Marulićeve alegorijske Judite svojom hrabrošću spasila slavna Poljica od turske opsade. Milu je oteo turski paša, a ona je za osvetu zbog okaljane časti u osmanskom taboru zapalila skladište baruta, pri čemu je uz pašu i njegove časnike poginula i sama. Ostatak turske vojske ostao je zatečen i zbunjen pa su ih Poljičani uspjeli poraziti. Njoj u čast u njenom rodnom Kostanju svake se godine održava manifestacija "Dani Mile Gojsalić".
Kraljica Jelena Slavna
Krajem XIX. stoljeća u Solinu otkriveni su ostaci trobrodne starohrvatske bazilike u čijem se predvorju nalazio polomljeni sarkofag hrvatske kraljice Jelene iz X. stoljeća. Kraljica Jelena, navodno rodom iz tada najmoćnije zadarske patricijske porodice Madijevaca, bila je žena kralja Mihajla Krešimira II. Zapamćena je kao milosrdna kraljica koju su nazvali "majka sirota i zaštitnica udovica".
Josip Juraj Strossmayer
Ove godine obilježena je dvjestota obljetnica rođenja đakovačkog biskupa J. J. Strossmayera. Strossmayer je utemeljio Jugoslavensku akademiju znanosti i umjetnosti, potaknuo je osnivanje Sveučilišta u Zagrebu, radio je na zbližavanju slavenskih naroda te se zalagao za reformu Crkve, što su samo neke od činjenica koje ga čine neizostavnom ličnosti hrvatske povijesti i kulture.
Vučedolska čizmica
Vučedol, znameniti arheološki lokalitet po kojemu je najznačajnija eneolitička kultura dobila ime, nalazi se pet kilometara nizvodno od središta Vukovara. Početkom rujna ove godine pronađen je zanimljiv primjerak keramike – mala keramička čizmica. Još se ne može sa sigurnošću reći čemu je služio ovaj izuzetno rijedak i vrijedan nalaz.
Baščanska ploča
Niti jedan glagoljski spomenik nije izazvao više kontroverzi, povijesnih propitivanja, studija i različitih tumačenja od ploče pronađene nedaleko od Jurandvora, u blizini Baške na otoku Krku. Baščanska ploča istovremeno je dokument i monument, povijest i umjetnost.
Markantun De Dominis – Velikan hrvatske renesanse
Markantun de Dominis je bio biskup senjski, nadbiskup splitski i engleski kraljevski savjetnik, ali i istaknuti fizičar svoga doba. Njegov životni cilj bio je izmiriti zaraćene kršćanske crkve.
Ličko kolo – ples bez glazbe
Kolo je osnovni oblik hrvatske tradicijske plesne kulture. Ličko kolo se izvodi bez glazbene pratnje, a čvrsti i teški koraci plesača odražavaju nekadašnje teške uvjete života. Topotanje nogama te zveckanje djevojačkog nakita djeluju kao glazba, a svaki plesač kao da postaje glazbeni instrument tog nijemog orkestra.