Fenomeni

Jezik Nazca linija

Categories: Fenomeni|Tags: , , , , , , , , , , , , |

Beživotna pustinjska visoravan između pacifičke obale i Anda krije neprobojnu svjetsku zagonetku zvanu Nazca linije. Geometrijski oblici i crteži golemih dimenzija koji prikazuju različite životinjske oblike poput majmuna, pauka, kondora, kolibrića, guštera itd prostiru se na nekoliko stotina kvadratnih kilometara i jasno su vidljivi tek iz zraka. Ne postoji suglasnost tko je načinio ove crteže, kada, kako i u koju svrhu. No, po svemu sudeći, radi se o ostacima vrlo visoko razvijene nepoznate civilizacije čija starost seže mnogo vjekova u prošlost.

Patomski krater – Gnijezdo ognjenog orla

Categories: Fenomeni|Tags: , , , , , , , , , , |

Patomski krater u sibirskoj Irkutskoj oblasti jedinstven je fenomen koji zaokuplja znanstvenike već sedam desetljeća. Unatoč više znanstvenih ekspedicija i mnoštvu iznesenih hipoteza, još nema konačnog odgovora kako je usred tajge nastala ta neobična stjenovita formacija u obliku gnijezda. Zanimljivo je da se Patomski krater nalazi sedamdesetak kilometara od mjesta pogođenog nerazjašnjenom Tunguskom eksplozijom, iako je ranijeg nastanka.

Viktor Schauberger i živuće energije vode

Categories: Fenomeni|Tags: , , , , , , |

Viktor Schauberger, austrijski šumar, mislilac, izumitelj i istinski zaljubljenik u prirodu, u šumi je provodio sate, dane i godine pomno prateći sva zbivanja. Bio je zaokupljen razumijevanjem njezinih tajanstvenih procesa, a posebno fasciniran vodom. Dok su znanstvenici vodu smatrali kemijskim spojem, za njega je bila živa krv Zemlje, nosač svih supstancija koje stvaraju i održavaju život. Proučavanjem vode stekao je duboke uvide u funkcioniranje prirode, a njegov izumiteljski rad zasnivao se na harmoniji s prirodom, pod geslom kapieren und kopieren („razumjeti i oponašati”).

Kako komuniciraju biljke?

Categories: Fenomeni|Tags: , , , , , , , , |

Biljni svijet obično doživljavamo kao statičan i nepokretan, no on je puno složeniji nego što se pretpostavlja. Biljke primaju i prenose informacije, komuniciraju na sebi svojstven način međusobno, sa životinjskim i ljudskim svijetom te s okolišem kojim su okružene. Direktni ili indirektni utjecaj jedne biljke na drugu, poznat još u antičko doba, danas je posebno aktualan u nastojanju pronalaženja novih rješenja koja bi zamijenila štetne herbicide.

Morfička polja, II. dio – razgovor s Rupertom Sheldrakeom

Categories: Fenomeni|Tags: , , , , , , , , , |

U nastavku intervjua znanstvenik Rupert Sheldrake analizira današnju mehanicističku sliku svijeta i čovjeka na koju smo navikli, a koja nas je dovela do podvojenog načina života. Budući da smo ugrozili Zemlju, a time i sebe, Sheldrake smatra da bi nova slika svijeta trebala proizaći iz holističkog pristupa znanosti, a u tom ponovnom povezivanju čovjeka i prirode važnu ulogu može imati filozofija prirode.

Morfička polja, I. dio – razgovor s Rupertom Sheldrakeom

Categories: Fenomeni|Tags: , , , , , , , , , , |

Znanstvenik Rupert Sheldrake pokušava pronaći odgovor na zagonetno pitanje: kako se diferenciraju različite biološke forme? Kako sjemenka "zna" kako treba izgledati buduća odrasla biljka? Njegov odgovor su "morfička polja" koja predstavljaju nevidljivu organizirajuću strukturu, u kojoj je sadržan plan organizama, i koja rezonancijom privlače jedinku ka njenom posebnom obliku i svrsi u prostoru i vremenu. Svojim istraživanjima dokazuje da su jata ptica, jata riba, pa i društvene grupe, organizirani kroz ta morfička polja u kojima su jedinke povezane s kolektivnim pamćenjem i mogu telepatski komunicirati.

Hellen Keller i Anne Sullivan

Categories: Fenomeni|Tags: , , , , , |

Slijepa i gluhonijema Helen Keller zamalo je bila proglašena mentalno retardiranim djetetom. Susret Helen s učiteljicom Anne Sullivan bio je ključan događaj za obje. Učiteljica je nesebičnim zalaganjem unijela svjetlo u život svoje učenice, koja je postala simbol pobjede nad sudbinom. Obje su svoje živote posvetile radu za dobrobit slijepih i gluhih osoba.

Tunguski događaj

Categories: Fenomeni|Tags: , , , , , |

Eksplozija koja se zbila u središnjem Sibiru 30. lipnja 1908. godine nazvana je “Tunguska katastrofa”. Iako je zabilježena kao najveća prirodna katastrofa u povijesnom periodu Zemlje, nije bilo ljudskih žrtava jer se eksplozija zbila u gotovo nenaseljenoj sibirskoj tajgi. Ni nakon brojnih istraživanja i ekspedicija ne zna se što se tamo uistinu dogodilo...

Voda pamti

Categories: Fenomeni|Tags: , , , , , , , , |

Sve više znanstvenih istraživanja potvrđuje hipotezu da voda “pamti”, tj. zadržava svojstva u njoj otopljene tvari, čak i kad se otopina razrijedi toliko da u njoj praktički nema ni jedne molekule te tvari. Ovo je moguće objašnjenje djelotvornosti homeopatskih pripravaka, koje nas istodobno suočava s činjenicom da bez obzira na pročišćavanja, sva onečišćenja ostaju zapisana u vodi.

Go to Top