Planina Huangshan
Planinu Huangshan na istoku Kine obično opisuju kao "najljepšu planinu Kine". Veličanstvenošću svojih pejzaža nadahnula je neke od najistaknutijih djela njihova slikarstva, poezije i hramske arhitekture. Planine koje svojim vrhovima uranjaju u more oblaka u kineskoj kulturi i vjerovanjima simbol su veze s nebeskim svijetom. Mudraci i carevi hodočastili su u planine u potrazi za eliksirom besmrtnosti.
Shanay-Timpishka – Kipuća rijeka
Ključajuća rijeka Shanay-Timpishka nalazi se unutar prirodnog lječilišta i svetišta Mayantuyacu u peruanskom dijelu amazonske prašume. Rijeke u blizini aktivnih vulkana nerijetko dosegnu visoke temperature, ali to nije slučaj kod Shanay-Timpishke. To je zaintrigiralo geoznanstvenika Andrésa Ruzoa da od šamana ishodi dopuštenje za istraživanje tog područja. Ruzovo otkriće podsjeća da postoje još mnoge tajne koje čekaju da budu otkrivene.
Novo iznenađenje iz Salone
Najnovije otkriće u Saloni, nekadašnjoj metropoli rimske provincije Dalmacije, jesu dva mozaika koja su pokrivala grijane podove rimske vile. Otkriveni su početkom 2022. godine u samom središtu Solina i daju naslutiti raskoš stare Salone koja je vrhunac blagostanja doživjela u 4. stoljeću naše ere, u doba cara Dioklecijana. Pronađeni nalazi trebali bi biti prekriveni staklom i tako predstavljeni javnosti u sklopu budućeg kulturnog centra.
Dvarka – Indijska Troja
Stari sanskrtski tekstovi govore o sedam svetih gradova hinduizma, među njima je i Dvarka, Krišnina prijestolnica. Prenose i to da je grad nakon Krišnine smrti, kad je nastupilo razdoblje Kali juge, potonuo u more… Dugo je smatran mitskim, no podvodnim istraživanjem uz obalu današnje Dvarke, koja je i danas mjesto hodočašća, otkriveni su ostaci potonulog grada. Njegovo je otkriće podsjetnik na valove života koji donose i odnose prizore s pozornice svijeta i tako ga ciklički obnavljaju.
Podzemno svetište na Malti
Veliki podzemni megalitski kompleks na Malti jedan je od najstarijih pretpovijesnih hramova na svijetu. Posebno je zanimljiv zbog akustičnih svojstava jedne od prostorija u kojoj se zvuk izgovorenih riječi pojačava i odzvanja u svim prostorijama, a vibracije prožimaju cijelo tijelo. Ta pojava otkrivena je i u drugim drevnim svetištima. Znanstvenici smatraju da su takvi akustični efekti imali za cilj pojačati doživljaj mističnih iskustava tijekom inicijatskih obreda.
Najveći megaliti
Najveći poznati megaliti nalaze se u gradu Baalbeku u današnjem Libanonu, ugrađeni u temelje Jupiterova hrama iz rimskog doba. Smatra se da su postavljeni znatno ranije jer su na njima vidljivi tragovi erozije vjetrom i pijeskom, koji se ne nalaze na ostatku hrama. Ne zna se kako su mogli biti premješteni iz kamenoloma i savršeno ugrađeni na sadašnje mjesto, ali se smatra da se radi o zaboravljenom umijeću naših prapovijesnih predaka.
Najstariji osovinski kotač
Nadomak Ljubljane 2002. godine otkriven je takozvani ljubljanski kotač. Pronađen je na lokalitetu poznatom po sojeničkim naseljima, pod vodom, zbog čega je i očuvan. Analize su pokazale da se radi o nešto mlađem kotaču od onog najstarijeg na svijetu koji je otkriven u Mezopotamiji, a potječe iz 3500. godine prije Krista. Po svemu sudeći izradio ga je vrhunski prapovijesni majstor koji je bio vrstan znalac drva i njegovih svojstava.
Zapis iz Oinoande
Zapisi na kamenim blokovima otkriveni u antičkom gradu na jugozapadu današnje Turske sadrže sažetak epikurejskog učenja. Dao ih je uklesati Diogen iz Oinoande u II. stoljeću da bi svojim sugrađanima omogućio učenje i nadahnuće. Do sada je otkriveno oko 250 fragmenata koji su važan izvor za rekonstrukciju Epikurova učenja. Zapis je bio uklesan na zidu ukupne dužine 80 metara te visine preko 2.30 metara, pa se smatra najvećim zidnim zapisom antičkog svijeta.
Najstarija sveučilišta na svijetu
Najstarije sveučilište u Europi utemeljeno je 1088. god. u Bologni, dok je najstarije poznato indijsko sveučilište Taksila nastalo u VI. st. pr. Kr.! Neki izvori tvrde da je tamo studirao i grčki filozof Pitagora, kao i neki pitagorejci. Sveučilišta Taksila i Nalanda koja su ujedno bila i važna vedska i budistička središta, nalaze se na UNESCO-ovom Popisu svjetske kulturne baštine.
Tajna vikinških mačeva Ulfberht
Vikinški mačevi koji nose natpis "Ulfberht", nastali u razdoblju od IX. do XI. stoljeća, metalurškim sastavom nalikuju najmodernijim čelicima, a kvalitetom najboljim japanskim mačevima. S obzirom na to da su se prvi takvi mačevi pojavili nakon što su Vikinzi rijekom Volgom stvorili trgovačke veze s Bliskim i Srednjim istokom, a prestali se proizvoditi kada je ta ruta zatvorena, govore u prilog tome da su čelične šipke dobavljane s Istoka i obrađivane u Skandinaviji.
Najveće knjige na svijetu
Atlas Earth: The Platinum Edition trenutno je najveća knjiga na svijetu, otisnuta u samo trideset i jednom primjerku, a cijena svakog primjerka je 100 000 dolara. Do 2012. godine svjetski je rekord držao Klenckeov atlas koji je bio dar engleskom kralju Charlesu II. povodom njegova ustoličenja 1660. godine. U red najvećih knjiga mogla bi se svrstati u kamen urezana zbirka svetih budističkih spisa koju je 1868. godine dao izraditi burmanski kralj Mindon Min u Mandalayu u današnjem Mjanmaru.
Munje jezera Maracaibo
Venezuelansko jezero Maracaibo uvršteno je u Guinnessovu knjigu rekorda kao mjesto s najvećim brojem udara munje. Taj spektakularan fenomen odvija se tijekom cijele noći, gotovo tristo dana u godini, pa su ga stari moreplovci koristili kao svjetionik. Može se pripisati topografiji okolnog područja: s triju strana okružen je andskim planinskim masivom, dok se na sjeveru otvara u Karipsko more, pa se nad jezerom sudaraju topli morski i hladni planinski vjetrovi formirajući olujne oblake i munje.