U svome tridesetominutnom videu1 američki istraživač Nate Hagens2 u kratkim crtama objašnjava početke života na Zemlji ljudske vrste čiji su razvoj i evolucija, s ekonomskog i tehnološkog stajališta, bili gotovo neprimjetni iz jedne generacije u drugu – sve dok se s renesansom nije počela razvijati tehnologija koja je omogućila istraživanje udaljenih područja i uspostavljanje novih trgovačkih odnosa i puteva. Nakon toga je došla industrijska revolucija s razvojem strojeva i, konačno, “doba nafte” koje je donijelo golemu moć i blagostanje. Krajem 20. stoljeća imali smo, u usporedbi s razdobljem od tisuću godina ranije, trideset puta uvećani ekonomski rast što nam je omogućilo dotad neviđenu razinu raspoloživih sredstava i udobnosti.
Napravili smo strojeve koji rade za nas jednako radu više od petsto milijardi radnika, a koje Jean-Marc Jancovici3 naziva “energetskim robovima”4. Kako smo prešli na korištenje fosilnih goriva, polako smo se odvajali od prirodnih tokova našeg planeta. Smatrali smo besplatnim taj glavni input naše ekonomije jer nismo plaćali za njegovo stvaranje i zagađenje. To novopridošlo blagostanje i napredak pripisali smo našoj genijalnosti. Postali smo energetski slijepci.
Čovječanstvo je postalo super organizam
Nate Hagens nadalje navodi: “Energija je i uvijek će biti valuta života.” To je elementarna sastavnica našeg fizičkog svijeta koja omogućuje transformaciju materije. Bez energije ništa se ne mijenja, ništa se ne pomiče i ništa ne živi. Trenutno prolazimo kroz razdoblje koje on naziva “ugljični puls” u kojem pretjerano koristimo fosilna goriva i koje neće trajati beskonačno. Budući da su najdostupnija i najbogatija nalazišta iscrpljena, vađenje fosilnih goriva postat će sve skuplje do točke kada iskorištavanje preostalih resursa više neće biti isplativo.
Tijekom posljednjih nekoliko stoljeća napravili smo složenu globalnu mrežu dobara i usluga koja sada zahtijeva energetski ekvivalent od sto sedamdeset milijardi žarulja samo da bi se održavala i to uglavnom korištenjem fosilnih goriva. Naš financijski sustav temelji se na neprestanom rastu koji traži tiskanje sve više novca, odnosno energije kojom ćemo transformirati našu okolinu. Prema Hagensu: “Sustav je izvan kontrole. Ljudska vrsta je postala bezuman, nezasitan, energetski gladan super organizam.”
Što nas čini ljudima
Ljudi su društvena bića, ali većina nas još se uvijek ponaša i razmišlja na način plemenskog čovjeka. U ovom povijesnom trenutku golemog materijalnog blagostanja, zagušenosti informacijama i društvenim mrežama, postalo nam je jako teško razlikovati stvarnost od fantazije. Napravili smo sustave i algoritme koji su optimizirani za stvaranje profita, no koji umanjuju našu sposobnost pažnje, stvaraju ovisnost, polarizaciju, povećavaju apatiju i skepticizam prema znanosti.
Mi smo stvorenja s konačnim životnim vijekom, što znači da nam daleka budućnost nije prioritet. Stoga smo više usmjereni na kratkoročne potrebe te odgađamo izvršavanje naših obećanja za promjenom. Takav pristup i “ugljični puls” doveli su nas do stvaranja super organizma. Međutim, to nije neizbježno, a nezavidna situacija u kojoj se nalazimo dat će poticaj definiranju onoga što smo sposobni postati.
Veliko pojednostavljenje
Tehnološke i ekonomske naočale kroz koje danas gledamo u budućnost su energetski slijepe. Prijelaz na obnovljive izvore energije neće riješiti ovaj problem. Potrebno nam je ono što Hagens naziva “sistemske naočale”, odnosno pristup koji obuhvaća svijest o energiji, uz svo znanje i znanosti koje čovječanstvo posjeduje. Budući da ćemo morati naučiti koristiti energiju na drugačiji način, iskusiti ćemo ono što Hagens naziva “veliko pojednostavljenje”.
Budući da ćemo trebati raditi s manje raspoložive energije, naš kompleksni, energetski gladan super organizam će izgladnjeti i odumrijeti, vodeći nas prema turbulencijama, gospodarskoj krizi i nestanku postojećeg načina života. Neki ekonomisti i znanstvenici nazivaju ovaj fenomen “odrast” (engl. degrowth).
Hagens to slikovito opisuje: “Postoje mnogi putevi kojima se može proći kroz veliko pojednostavljenje. Neki su mudri, humani pa čak i poželjni u odnosu na trenutno stanje. Neki su skoro nezamislivo mračni. Ipak, upravo razmišljanje o tim putevima i svjestan odabir nekog od njih nudi jedinu realnu nadu za dugu i smislenu budućnost ljudske vrste. Priroda nas je podarila plodnim i lijepim domom, sposobnošću razumijevanja našeg porijekla i imaginacijom kojom možemo zamisliti daljnje mogućnosti. Budućnost ne mora biti distopijska, ali domišljatost sama po sebi više neće biti dovoljna za sljedeći dio našeg puta. Trebat će nam mašta, dalekovidnost, empatija i iznad svega mudrost za snalaženje na putu prema budućnost koja dolazi – veliko pojednostavljenje.”
1 https://www.youtube.com/watch?v=-xr9rIQxwj4
2 Nate Hagens je suosnivač i direktor Instituta za proučavanje energije i naše budućnosti (The Institute for the Study of Energy & Our Future) u čijem je fokusu međuodnos između energije, okoliša i financija te njihov utjecaj na budućnost ljudi.
3 Video razgovor između J.M. Jancovica i Natea Hagensa: https://www.youtube.com/watch?v=-EHCguJp9eQ
4 https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_slave
Autor: Florimond Krins
S engleskog preveo: Ivica Rosić