Tarkvinija, etruščanski grad oko sto kilometara sjeverozapadno od Rima, smještena je na pitomim brdima Lacija s pogledom na Tirensko more, od kojeg je udaljena otprilike sedam kilometara. Od 2004. godine nalazi se na UNESCO-ovom popisu svjetske kulturne baštine.
Od tog najznačajnijeg etruščanskog grada danas je malo toga sačuvano: ostaci najvećeg poznatog etruščanskog hrama nazvani Ara della Regina i tragovi starih etruščanskih zidova koji se mogu pratiti u dužini od oko osam kilometara. Ono što je uskrsnulo ovaj gradić u XVIII. stoljeću i učinilo ga nezaobilaznim u proučavanju etruščanske povijesti i kulture njegova je nekropola na obližnjem brdu Monterozzi. Dosad je tamo pronađeno oko 6000 grobnica uklesanih u stijene. Većina njih je izgrađena u obliku grobne komore i namijenjena jednom paru. U odnosu na ostale etruščanske nekropole, tarkvinijska je značajna po dvjesto oslikanih grobnica, na kojima se najčešće pojavljuju motivi iz mitologije, simboli, prikazi ceremonija i svakodnevnog života. Zahvaljujući njima omogućen je uvid u religijska uvjerenja Etruščana te neke aspekte njihovog svakodnevnog života. Najstarije oslikane grobnice potječu iz VII. st. pr. Kr.
Etruščanski su pisani dokumenti još uvijek nijemi jer nam njihov jezik predstavlja nepoznanicu. Bogato ukrašene grobnice rasvijetlile su nam sve što o njima znamo. U tom kontekstu, otkriće posljednje grobnice u nekropoli Tarkvinije predstavlja korak dalje u rekonstrukciji njihove tradicije.
Priredila: Ana Hanđal