Zanimljivosti

Početna/Mozaik/Zanimljivosti

Vučedolski kalendar

Categories: Zanimljivosti|Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , |

Vučedolska keramika prepoznatljiva je po svojim oblicima i ukrasima. Na jednoj od tih posuda, prema istraživanju dr. Aleksandra Durmana, utisnuti znakovi predstavljaju kalendar, a ne ukras. Plašt posude načinjen od četiri paralelne trake predstavlja četiri godišnja doba. Svaka je traka podijeljena na dvanaest kvadrata koji predstavljaju tjedne. U većini polja nalaze se simboli nebeskih tijela. Kalendar se može mjeriti s kalendarima drugih drevnih naroda i jedan je od prvih poznatih europskih kalendara.

Špilja Son Doong

Categories: Zanimljivosti|Tags: , , , , , , , , , , , , , , |

Špilja Son Doong u Vijetnamu jedna je od najfascinantnijih špilja na svijetu. Sastoji se od ogromnih prostorija, podzemnih riječnih tokova, slapova, mnoštva golemih stalaktita i stalagmita. Urušavanje stropa špilje omogućilo je prodor svjetla u njezinu unutrašnjost i razvoj jedinstvenog ekosustava bogata i rijetkim oblicima života. Službeno otkrivena prije desetak godina, špilja Son Doong je i rijedak primjer netaknute prirode.

Likurgov pehar

Categories: Zanimljivosti|Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , |

Likurgov pehar neobičan je stakleni kalež iz rimskog doba. Pri danjem svjetlu je blijedozelen, dok osvijetljen postaje crven. Smatra se da je korišten u ceremonijama posvećenim Bakhu. Zagonetna promjena boje stakla razjašnjena je tek 1990. godine. Tada je mikroskopski otkriveno da su rimski obrtnici postizali taj efekt pomoću nanočestica srebra i zlata, što znači da su poznavali nanotehnologiju koja je nova i u našem vremenu.

Otkriće prapovijesnih skulptura deva

Categories: Zanimljivosti|Tags: , , , , , , , , , , , , , , |

U sjeverozapadnom dijelu Arapskog poluotoka, usred pustog prostranstva, pronađene su reljefne skulpture deva u prirodnoj veličini. Saudijsko-francuski istraživački tim otkrio je da nalazi potječu iz neolitskog doba te da imaju sakralni karakter. Život ljudi u oskudnim pustinjskim krajevima neraskidivo je vezan s izdržljivim, nezahtjevnim devama koje prevoze putnike i terete, a služe im i kao izvor hrane.

Zagonetni popis sumerskih kraljeva

Categories: Zanimljivosti|Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , |

Popis sumerskih kraljeva, sačuvan u dvadesetak nepodudarnih verzija, navodi niz sumerskih gradova, njihove vladare i duljinu vladavine. Popis počinje s kraljevstvom koje je sišlo s neba, a najranijim vladarima pripisuje se nevjerojatno duga vladavina od preko četrdeset tisuća godina! S kasnijim vladarima duljine vladanja poprimaju ljudske razmjere. Bez obzira na izgubljene ključeve tumačenja podataka, popis je važan izvor za rekonstrukciju sumerske povijesti.

Planina Huangshan

Categories: Zanimljivosti|Tags: , , , , , , , , , , , , , |

Planinu Huangshan na istoku Kine obično opisuju kao "najljepšu planinu Kine". Veličanstvenošću svojih pejzaža nadahnula je neke od najistaknutijih djela njihova slikarstva, poezije i hramske arhitekture. Planine koje svojim vrhovima uranjaju u more oblaka u kineskoj kulturi i vjerovanjima simbol su veze s nebeskim svijetom. Mudraci i carevi hodočastili su u planine u potrazi za eliksirom besmrtnosti.

Shanay-Timpishka – Kipuća rijeka

Categories: Zanimljivosti|Tags: , , , , , , , , , , |

Ključajuća rijeka Shanay-Timpishka nalazi se unutar prirodnog lječilišta i svetišta Mayantuyacu u peruanskom dijelu amazonske prašume. Rijeke u blizini aktivnih vulkana nerijetko dosegnu visoke temperature, ali to nije slučaj kod Shanay-Timpishke. To je zaintrigiralo geoznanstvenika Andrésa Ruzoa da od šamana ishodi dopuštenje za istraživanje tog područja. Ruzovo otkriće podsjeća da postoje još mnoge tajne koje čekaju da budu otkrivene.

Novo iznenađenje iz Salone

Categories: Zanimljivosti|Tags: , , , , , , |

Najnovije otkriće u Saloni, nekadašnjoj metropoli rimske provincije Dalmacije, jesu dva mozaika koja su pokrivala grijane podove rimske vile. Otkriveni su početkom 2022. godine u samom središtu Solina i daju naslutiti raskoš stare Salone koja je vrhunac blagostanja doživjela u 4. stoljeću naše ere, u doba cara Dioklecijana. Pronađeni nalazi trebali bi biti prekriveni staklom i tako predstavljeni javnosti u sklopu budućeg kulturnog centra.

Dvarka – Indijska Troja

Categories: Zanimljivosti|Tags: , , , , , , , , , , , , , , |

Stari sanskrtski tekstovi govore o sedam svetih gradova hinduizma, među njima je i Dvarka, Krišnina prijestolnica. Prenose i to da je grad nakon Krišnine smrti, kad je nastupilo razdoblje Kali juge, potonuo u more… Dugo je smatran mitskim, no podvodnim istraživanjem uz obalu današnje Dvarke, koja je i danas mjesto hodočašća, otkriveni su ostaci potonulog grada. Njegovo je otkriće podsjetnik na valove života koji donose i odnose prizore s pozornice svijeta i tako ga ciklički obnavljaju.

Podzemno svetište na Malti

Categories: Zanimljivosti|Tags: , , , , , , , , |

Veliki podzemni megalitski kompleks na Malti jedan je od najstarijih pretpovijesnih hramova na svijetu. Posebno je zanimljiv zbog akustičnih svojstava jedne od prostorija u kojoj se zvuk izgovorenih riječi pojačava i odzvanja u svim prostorijama, a vibracije prožimaju cijelo tijelo. Ta pojava otkrivena je i u drugim drevnim svetištima. Znanstvenici smatraju da su takvi akustični efekti imali za cilj pojačati doživljaj mističnih iskustava tijekom inicijatskih obreda.

Najveći megaliti

Categories: Zanimljivosti|Tags: , , , , |

Najveći poznati megaliti nalaze se u gradu Baalbeku u današnjem Libanonu, ugrađeni u temelje Jupiterova hrama iz rimskog doba. Smatra se da su postavljeni znatno ranije jer su na njima vidljivi tragovi erozije vjetrom i pijeskom, koji se ne nalaze na ostatku hrama. Ne zna se kako su mogli biti premješteni iz kamenoloma i savršeno ugrađeni na sadašnje mjesto, ali se smatra da se radi o zaboravljenom umijeću naših prapovijesnih predaka.

Najstariji osovinski kotač

Categories: Zanimljivosti|Tags: , , , , , , |

Nadomak Ljubljane 2002. godine otkriven je takozvani ljubljanski kotač. Pronađen je na lokalitetu poznatom po sojeničkim naseljima, pod vodom, zbog čega je i očuvan. Analize su pokazale da se radi o nešto mlađem kotaču od onog najstarijeg na svijetu koji je otkriven u Mezopotamiji, a potječe iz 3500. godine prije Krista. Po svemu sudeći izradio ga je vrhunski prapovijesni majstor koji je bio vrstan znalac drva i njegovih svojstava.

Go to Top